Instalatéři vykonávají svou práci obvykle zodpovědně, v této branži panuje poměrně silná konkurence a každá chyba se ihned „vymstí“. Zodpovědnost je jedna věc, ale ve hře je také pracovní prostředí a podmínky, při nichž se některým lidem dělá mdlo a nevolno, kupříkladu při čištění zanesených odpadních trubek.
Dokud v domácnosti všechno klape po technické stránce, máte pocit, jak je život snadný a pohodový. Máte například před sebou dva červencové svátky, které si protáhnete o další den či dva dovolené a rázem je k dispozici skoro celý týden volna. Chystáte výlet na kolech a těšíte se, jak si konečně odpočinete a vyčistíte „hlavu“, jenže ouha – ucpe se odpad a namísto čištění hlavy čistíte odpadové trubky.
Zpočátku to zkusíte gumovým zvonem, a když to nezabere, sáhnete po přípravku s louhem. Mezitím se ale vyplaví část nečistot, které jste zvonem uvolnili, do kuchyňského dřezu. Slabší povahy to nemusí ustát, nechutný zápach snadno vyvolá zvracení a zápach zvratků, ten se obtížně větrá, takže vám to pokazí celý den, a možná i celý víkend.
Pokud jste slabší povahy, do čištění odpadů se raději nepouštějte
Provádějte preventivní čištění – sami dobře víte, že prevence se vyplácí zejména v případě péče o vaše zdraví, a to samé platí i zde. Podstupujte raději každý měsíc preventivní čištění odpadů louhem sodným, snížíte tím pravděpodobnost ucpávky a třeba ani instalatéry nebudete muset kvůli této fatální závadě volat.
Volejte instalatéra kdykoli – pokud se přece jen odpad ucpe, a víte, že vám vadí zápach, nezkoušejte operovat s gumovým zvonem, ani se nepokoušejte demontovat sifon u dřezu či umyvadla, a raději volejte havarijní servis. Je-li to skutečně urgentní, volejte klidně i mimo obvyklou pracovní dobu, instalatéři drží nonstop pohotovost 24 hodin denně po celý rok, včetně svátků.