Potřebujete se odreagovat od každodenních starostí? Těžký den v práci? Nebo jen tak pro radost. Ruční práce Vás dokonale odreagují od čehokoli nepříjemného. Můžete volit šití, pletení, háčkování nebo plstění. Vždy je zárukou čistá mysl a na konci krásný výsledek. K technice plstění se užívá unikátních vlastností vlny tzv. plstění. Z chomáčku vlny, přímo ovčího rouna určeného k plstění, se třením vytvoří pevný tvar, který perfektně drží. Tímto způsobem lze vytvořit nejrůznější dekorace, šperky nebo hračky. Technika plstění je užívaná také při výrobě šál, klobouků nebo kabelek.
Než se pustíte do plstění musíte si obstarat jehly na plstění v různých velikostech, podložku – nejlépe molitanovou a ovčí rouno. Plstící jehly jsou opatřeny zářezy a při průchodu materiálem, se za ně materiál zachytává. Jehly lze pořídit ve třech velikostech – tenká, střední nebo silná. Na vytváření hraček zvolte silnou jehlu a na výrobu malých detailů volte tenkou. Ostatní materiál dle výrobku, který hodláte vyrobit.
Plstit můžete dvěma způsoby, a to na sucho nebo na mokro. Vyzkoušejte klidně obě varianty.Metodou na sucho si snadno vytvoříte plstěný předmět. Budete potřebovat plstící jehly, ovčí rouno a vyšší podložku z molitanu nebo polystyrenu. Jednoduše položíte kousek rouna na podložku a propichujete jehlou. Namáhání materiálu propichováním způsobí propletení jednotlivých vláken a tím zplstění.
Mokrým plstěním lze vytvořit například plstěné mýdlo. Obyčejné nebo speciální mýdlo omotáte podélně i příčně barevným ovčím rounem. Poté vložíte řádně zamotané mýdlo do silonové punčochy, namočte a řádně mydlete. Mydlením rouno zplstí. Můžete mydlit po celou dobu tvoření v punčoše, nebo v polovině času punčochu svléknout z výtvoru.
Metodou plstění lze vyrobit krásné kompaktní kuličky, které je možné ještě dále zdobit například korálky nebo vyšíváním. Tyhle kuličky dále můžete připevnit na kabelku, halenku, šaty nebo použít jako komponent na výrobu náušnic.